A limai metró cifra története 🚇

Már sokat panaszkodtam, hogy innét alulról nézve a közlekedés(i káosz) hatalmas problémának látszik, a dugók állandóak és hatalmasak, a tömegközlekedés a dzsungel törvényeire van bízva. Puente Piedra, ahol lakom, eléggé elhanyagolt kerület. 

image

Az egy elkészült és öt tervezett limai metróvonal egyike sem érinti, és a modern zárt pályás, villamos-szerűen működő autóbusz, a Metropolitano is csak a szomszéd kerületben van. (Frissítés: De van hozzá vivő csatlakozás, “Alimentador”, amit feltétlen ki fogok próbálni, mennyire sújtják a dugók.) Ezt a területet – és még sok másikat – gyakorlatilag csak kis magántársaságok szedett-vedett, kaotikusan közlekedő, műszakilag félig vagy teljesen lepukkant járműveivel vagy iránytaxikkal, taxikkal lehet megközelíteni.

Ami a limai metrót  🚇 (föld feletti gyorsvasutat) illeti, már évtizedek óta építik, de az első programban, a nemrég a börtön helyett inkább fejébe golyót röpítő Alan García elnök alatt (1990-ig) szétfolyt a sok pénz, mielőtt elkészült volna a minimálisan elfogadható mennyiségű állomás. Így az elnök ugyan átadta, majd jól nem használták. Közel húsz évig állt a projekt, végül csak 2011-ben indult valójában az első vonal, igaz, akkor végre jó hosszú. (Egy darabig világrekorder is volt, majd ezt átvette tőle a kínai Vuhan.)

image

Csakhogy egy ekkora, az elvileg független Callao kikötővárossal együtt majdnem 11 milliós városnak sokkal, de sokkal többre lenne szüksége.
(A képeken: Akár Európában is lehetne. A Metropolitano busza beáll a megállóba.)

image

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük